Jak co roku 8 maja – w rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, położnej (a jednocześnie więźniarki) w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau – obchodzimy w Polsce Dzień Położnej. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na ten niezwykły zawód i naprawdę go docenić.

8 maja – kiedy to położne są najważniejsze
Otaczają troską kobiety w jednej z najbardziej intymnych chwil, pomagają w opiece nad noworodkami, stają się łącznikiem między pacjentem a systemem opieki zdrowotnej, zawsze służą wsparciem i pomocą… Chociaż praca położnej wymaga wielu poświęceń, silnego charakteru i wysiłku, ma bardzo dużą wartość i często jest ogromnym źródłem satysfakcji.
8 maja to nie tylko symboliczne święto, ale też moment refleksji nad tym, jak trudna i wymagająca – ale jednocześnie niezastąpiona – jest praca położnej.
Stanisława Leszczyńska – położna, która na zawsze zapisała się na kartach historii
Data 8 maja nie jest przypadkowa – tego dnia w 1896 roku przyszła na świat Stanisława Leszczyńska, jedna z najbardziej niezwykłych i oddanych polskich położnych, wykonująca swój zawód przez 38 lat.
17 kwietnia 1943 roku wraz z córką trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, otrzymując numer 41335.
Tam – sprzeciwiając się niemieckim rozkazom, w nieludzkich, bardzo trudnych, warunkach – przyjęła porody ok. 3000 dzieci. Swoje wspomnienia i przeżycia opisała w książce Raport położnej z Oświęcimia.
12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Od 1973 roku 12 maja swoje święto obchodzą pielęgniarki – kolejny wymagający poświęcenia i ogromnej empatii zawód. Data również nawiązuje do urodzin niezwykłej kobiety – Florence Nightingale, angielskiej pielęgniarki uważanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. W Polsce ten dzień znany jest również jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.badaniaprenatalne.pl
W grafice tytułowej wykorzystane zostały: zdjęcie ©Katarzyna Białasiewicz/pl.123rf.com oraz zdjęcie Stanisławy Leszczyńskiej.
2018-05-07