10 faktów o ruchach płodu w łonie matki

Każda mama prędzej czy póżniej, będąc w ciąży, odczuwa ruchy swojego maluszka. Są to wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju doświadczenia, w których na późniejszym etapie ciąży może uczestniczyć cała rodzina, dzięki dotykaniu brzuszka przyszłej mamy. Dowiedz się więcej o specyfice ruchów malca.

1. Zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka mamy czują około 20 tygodnia ciąży, choć nie zawsze. Niektórym mamom zdarza się to wcześniej, lub później i nie jest to związane z nieprawidłowościami rozwoju płodu. Ruchy dziecka poprzez dotykanie brzucha da się jednak poczuć dopiero około 25 tygodnia ciąży.

 

2. Dziecko rozpoczyna aktywnie ruszać się w brzuchu mamy pod koniec drugiego miesiąca ciąży, jednakże ruchy te są jeszcze nieodczuwalne przez mamę, gdyż maluch jest zbyt mały (liczy zaledwie 1 cm). Jeśli w tym czasie wydaje Ci się, że czujesz ruchy swojego dziecka, zapewnie w rzeczywistości są to po prostu Twoje jelita :)

 

3. Jak się okazuje, dziecko w brzuchu mamy wykonuje od 50 do 1000 ruchów dziennie! Mówi się też, że maluchy są aktywniejsze, gdy ich mamy są w stanie spoczynku, czyli między godziną 20 a 8 rano. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie statystyki, które wcale nie muszą dotyczyć Twojego malucha. Istnieją też przypuszczenia, że podwyższona aktywność płodu w trakcie odpoczynku mamy jest fikcją, gdyż dziecko porusza się cały czas, jednak mama dopiero odpoczywając skupia się na dziecku i uważnie odczuwa jego ruchy, nie mając na to czasu w ciągu dnia.

 

4. Największa aktywność dzieci w czasie ciąży przypada między 24 a 28 tygodniem życia płodowego. Jest to czas, w którym dziecko jest na tyle duże, że mama wyraźnie odczuwa jego ruchy, a ono samo jest na tyle małe, że ma wystarczająco dużo miejsca w brzuchu na wszelkiego rodzaju akrobacje.

 

5. Obserwacja ruchów płodu jest istotna, lecz należy pamiętać o zdrowym rozsądku. Warto, żeby mama znała tryb życia swojego dziecka, np. wiedziała, że jest szczególnie aktywne po jedzeniu lub wieczorami. Dzięki temu mama z łatwością zwróci uwagę na potencjalne nieprawidłowości czy dziwne zachowania dziecka, lub ich brak. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i funkcjonuje kompletnie inaczej.

 

To, że czyjeś dziecko jest bardzo aktywne wieczorami, nie znaczy, że z Twoim maleństwem jest coś nie tak, tylko dlatego, że porusza się głównie rano. Ważne, aby jego aktywność była przez Ciebie regularnie odczuwana.

 

6. Ruchliwość dziecka zależy między innymi od jego temperamentu. Ale nie bez znaczenia pozostaje też kwestia Twojego samopoczucia. Twój stres, radość czy smutek mają bardzo silny wpływ na malucha. Stąd tak ważne jest zachowanie dobrego samopoczucia i unikanie nerwów oraz stresów w trakcie ciąży.

 

7. Około 35 tygodnia ciąży, a więc około 8 miesiąca ruchy dziecka mogą się znacznie zmniejszyć. Jest to zupełnie naturalne zjawisko związane z tym, że maluch jest już dość duży i ma coraz mniej miejsca na wygibasy.

 

8.  Niektóre rzeczy mogą sprawić, że maluch zacznie się szczególnie aktywnie poruszać. Mogą taką aktywność wywołać na przykład silne emocje mamy, ale też dźwięki, które docierają do dziecka a także jedzenie (np. słodycze). Inne jednak mogą spowodować znaczne zmniejszenie ruchów dziecka. Do takich rzeczy zaliczymy na przykład toksyny związane z paleniem papierosów, ale też niektóre substancje znajdujące się w składzie lekarstw. Dlatego na czas ciąży dobrze jest powstrzymać się od palenia i uważnie dobierać przyjmowane lekarstwa, a najlepiej skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem.

 

9. Jeśli znasz już aktywność swojego dziecka i zauważysz w niej wyraźne zmiany, na przykład nagłe i gwałtowne ruchy dziecka lub ich całkowity brak, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Może - ale nie musi - to być sygnał o poważnych kłopotach.

 

10. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. To, że Twoje pierwsze dziecko zachowywało się w jakiś sposób, wcale nie znaczy, że kolejne też będzie się tak zachowywało. Nie martw się, jeśli jest inne. Może mieć kompletnie inny temperament, nie przepadać za aktywnością fizyczną lub mieć wczesne ADHD :)

 

2018-03-10