Borelioza i kleszcze czyli ciemna strona terenów zielonych

Rodzinny pobyt na świeżym powietrzu pośród zieleni to krynica zdrowia? Tak, pod warunkiem że mama, tata i maleństwo nie zostaną ukąszeni przez kleszcza. Dlaczego należy bać się boreliozy i jak zabezpieczyć rodzinę przed ukąszeniami?

Przyzwyczailiśmy się do kleszczy, bo cała Polska jest dla nich rejonem endemicznym. Należy przez to rozumieć, że te niebezpieczne owady mogą żyć praktycznie wszędzie. Co w tym złego, skoro nawet nie czujemy, gdy żerują na naszej skórze?

 

Kleszczy nie można lekceważyć, bo są głównymi nosicielami bakterii wywołujących boreliozę. Borelioza jest wielonarządową chorobą zakaźną przenoszoną na ludzi przez ślinę tych malutkich owadów. Specyfikę choroby i płynące z jej powodu zagrożenia najlepiej uzmysłowi charakterystyka trzech faz rozwoju tego zakażenia.
 
Faza pierwsza: Kilka dni po ukąszeniu do około miesiąca czasu. Ugryzienie kleszcza wywołuje plamkę, która przeistacza się w krostkę - grudkę. Po pewnym czasie krostka blednie, zaś dookoła pojawia się pierwszy dostrzegalny objaw choroby - rumień wędrujący. Szwedzki dermatolog, w 1909 odkrył powiązanie rumienia wędrującego z ukąszeniem kleszcza. Dzięki tej wiedzy świat dostrzegł zagrożenie płynące ze strony malutkich pajęczaków z podgromady roztoczy.

 

Rumień wędrujący jest wskazaniem do szybkiego podjęcia antybiotykoterapii. W pierwszej fazie choroby odczuwa się bóle głowy, bóle mięśni, stan podgorączkowy i zmęczenie. Powiększają się też węzły chłonne. Jednak wszystkie te objawy mogą dotyczyć innych chorób.
 
Faza druga: Trwa w czasie od kilku do kilkunastu tygodni po zakażeniu. Charakterystycznymi objawami są nieprawidłowości układu nerwowego oraz układu krążenia. Może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwu twarzowego, zapalenia osierdzia czy zapalenia mięśnia sercowego. Jednak lista chorób, które występują podczas drugiej fazy boreliozy, jest znacznie dłuższa.
 
Faza trzecia: Ma miejsce po kilku miesiącach lub nawet latach. Wśród objawów najczęstsze są - zapalenie stawów, niedowład kończyn i nerwów czaszkowych oraz różnorodne zaburzenia psychiczne.

Wszystkie fazy wymagają specjalistycznego leczenia. Im szybciej zostanie podjęta terapia, tym lepiej.

Jeszcze niedawno uważano, że borelioza jest problemem związanym jedynie ze zdrowiem pracowników gospodarki leśnej. Dzisiaj wiemy, że kleszcze żyją w lasach, na łąkach, ale też w parkach, ogrodach, małych ogródkach, zielonych skwerach w centrach miast i na działkach.

 

Po co nam ta wiedza? Żeby skutecznie zabezpieczać dziecko i cała rodzinę przed ukąszeniem przez te niebezpieczne owady. Jednym ze sposobów jest użycie produktu Mosbito Spray odstraszający kleszcze, przeznaczonego dla osób od trzeciego roku życia. Spray stosuje się bezpośrednio na skórę. Na skórze mamy i dziecka nie pozostawia mokrych, lepkich śladów. Ochrona przed kleszczami trwa do dwóch godzin od zastosowania. Skuteczność produktu została zbadana i potwierdzona. Spray nie zawiera DEET.

 

Oczywiście, nie każde ukąszenie kleszcza wywołuje boreliozę. Nosicielem chorobotwórczych bakterii jest prawdopodobnie co trzeci z tych pajęczaków. Jeśli jednak doszło do ugryzienia dziecka przez kleszcza, to możesz udać się z maluszkiem do placówki zdrowia i wykonać badanie profilaktyczne lub kupić w aptece test na boreliozę. Schorzenie przy wczesnym rozpoznaniu jest obecnie bardzo skutecznie leczone.

 

Dlatego nie czujemy ukłucia kleszcza? Jego aparat gębowy jest rzeczywiście sporych rozmiarów, ale w trakcie wkłuwania do ludzkiego organizmu dostaje się substancja znieczulająca ból.

 

2019-06-06