Ciąża geriatryczna. Prawidłowy stan pod specjalnym nadzorem

Zmiany społeczne i kulturowe bardzo silnie odbiły się na wieku kobiety w ciąży. Zarówno współczesny wiek reprodukcyjny się zmienia, ale też młode mamy są po prostu coraz starsze. Dlatego w ostatnich latach spopularyzowało się pojęcie ciąży geriatrycznej. O co w tym chodzi?

Ciąża geriatryczna jest prawidłową ciążą, jednak zachodzą w nią dojrzałe kobiety, a dokładnie takie, które ukończyły 35. rok życia. Określenie geriatryczna nie wskazuje na jakieś nieprawidłowości - bo zarodek rozwija się w macicy - a jedynie mówi o wieku przyszłej mamy. Wiek kobiety nie jest żadnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, jednak może wpłynąć na przebieg ciąży. Sama definicja ‘ciąża geriatryczna’ nie ma więc na celu wyśmiewać lub zniechęcać dojrzałe kobiety do macierzyństwa, a jedynie ma zwiększać czujność przyszłej mamy oraz specjalistów medycznych.

 

Patrząc na statystyki urodzeń zauważymy, że w wielu krajach kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Biologicznie największe szanse na urodzenie zdrowego bobasa posiadają kobiety, których wiek mieści się w przedziale pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Wraz z rosnącym wiekiem przyszłej mamy zmniejsza się szansa na poczęcie - maleje płodność kobiety. Oczywiście, zdrowe i radosne dzieci przychodzą na świat zarówno z ciąży kobiet starszych, jak i nieco młodszych, ale największe szanse na naturalny przebieg ciąży połączony z fizjologicznym porodem posiadamy właśnie w takim wieku. 

 

Jednak to dojrzałe kobiety bardzo często są świadomymi, odpowiedzialnymi i dorosłymi mamami. Posiadają na ogół większe bezpieczeństwo związane z ich ugruntowaną pozycją zawodową i finansową, a dzięki temu mogą w pełni poświęcić się wymagającym obowiązkom macierzyńskim. Warto zauważyć, że w praktyce statystycznej Głównego Urzędu Statystycznego przyjmuje się wiek od 15 do 49 lat jako wiek rozrodczy dla umiarkowanej strefy klimatycznej, w której zlokalizowana jest Polska.

 

Skoro z różnych powodów kobiety decydują się na coraz późniejsze zachodzenie w ciążę, to powinny pozostawać w tym specyficznym okresie pod baczną obserwacją ginekologa, a może i innych specjalistów medycznych. Dlatego, że jeśli przyszła mama przekroczyła 35. rok życia, to ciąża może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dotyczy to zarówno pojawienia się określonych powikłań, jak i komplikacji samego procesu porodu.

 

Popularyzacji ciąży geriatrycznej służy dynamiczny rozwój medycyny. Nauka umożliwia coraz precyzyjniejszą diagnostykę oraz bardzo wczesne zastosowanie dedykowanych terapii. Dlatego zwiększa się prawdopodobieństwo, że ciąża dojrzałej kobiety kończy się narodzinami zdrowego i silnego maluszka.

 

Każda ciąża, bez względu na wiek przyszłej mamy, może być obarczona jakimś ryzykiem wystąpienia przypadłości, takich jak trudny przebieg ciąży, cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy lub wady wrodzone, czy wady genetyczne płodu. W przypadku ciąży geriatrycznej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych powikłań. Może też dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu, a masa urodzeniowa bobasa może być zbyt niska. Przyszła mama może też borykać się z różnorodnymi schorzeniami ze spektrum nadciśnienia tętniczego w ciąży.

 

Wcale to jednak nie oznacza, że powinno się rezygnować z późnego macierzyństwa! Coraz większa ilość kobiet po 40. roku życia rodzi dzieci, które rozwijają się bez komplikacji. Bardzo ważny jest stan zdrowia przyszłej mamy oraz zapewniona profesjonalna opieka ginekologiczna w trakcie ciąży.

 

2021-06-12