Ciąża i wizyta u stomatologa

Zarówno w swojej pracy zawodowej, jak i czytając różnego rodzaju fora dla kobiet w ciąży, spotkałam się z sytuacją, kiedy to ciężarna ma ogromne wątpliwości, co do możliwości leczenia zębów w ciąży. Nie wiem, czy wynika to z powszechnego strachu przed dentystami, czy też po prostu z ludzkiej niewiedzy, ale poniższym tekstem chciałabym rozwiać nieco owe wątpliwości. Zapraszam!

Otóż, Moje Drogie Panie, odpowiedź na pytanie - Czy w ciąży można leczyć zęby? - brzmi: Można a nawet trzeba!!!  Leczenie zębów w ciąży jest wręcz konieczne. Już kobietom, które są dopiero na etapie planowania powiększenia rodziny poleca się wcześniejszą wizytę u stomatologa. Przeprowadzi on kontrolę stanu jamy ustnej i stwierdzi czy należy poddać się leczeniu. Jeśli dentysta stwierdzi np. ubytki, to należy kompleksowo wszystkie wyleczyć.

 

Kobietom będącym już w czasie ciąży zaleca się cykliczne kontrolowanie stanu jamy ustnej, ponieważ jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa dziecka. Szczególnie groźna jest bardzo zaawansowana próchnica dotykająca miazgi zęba. Próchnica sprawia, że ząb staje się otwartą raną powodującą rozprzestrzenianie się bakterii do krwi mamy, a tym samym do organizmu dziecka. Prawda jest taka, że ciąża nie służy zębom, ponieważ zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży powodują zmianę pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej.

 

Również poranne nudności i wymioty, a także częste spożywanie posiłków oraz podjadanie, negatywnie odbijają się na stanie Twoich zębów. Przez to szybciej rozwija się próchnica, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej oraz tkanek przyzębia, zaś kwasy żołądkowe niszczą również szkliwo. Dziąsła stają się rozpulchnione i narażone są na krwawienie, przez co kobiety w ciąży często zaniedbują codzienną higienę jamy ustnej. Wszystkie te czynniki mogą w ciągu dziewięciu miesięcy zniszczyć zdrowie Twoich zębów, a co najważniejsze- negatywnie wpłynąć na płód i bezpieczeństwo ciąży. Jak wynika z badań naukowców, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego aż siedmiokrotnie! W czasie ciąży powinnaś odwiedzić dentystę przynajmniej dwukrotnie, a najlepiej – raz na trzy miesiące.  Lekarz na bieżąco oceni stan zębów i podejmie decyzję co do tego, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania.

 

Warto wiedzieć, że kobietom w ciąży Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje więcej zabiegów usuwania kamienia nazębnego: nie jeden raz w roku – jak innym ubezpieczonym – a jeden raz na sześć miesięcy, czyli w ciąży możesz dwa razy zrobić to nieodpłatnie. W czasie ciąży możliwe jest prowadzenie leczenia stomatologicznego niemal w pełnym zakresie.

 

Leczenie kanałowe zęba w ciąży niewskazane jest w pierwszym trymestrze, ale decyzję podejmuje lekarz po konsultacji. W okresie ciąży nie powinno poddawać się działaniu promieniowania rentgenowskiego, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli jednak lekarz zdecyduje, że trzeba zrobić prześwietlenie, bo przyszła mama cierpi z powodu ostrego bólu lub ostrego stanu zapalnego, można wykonać RTG z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Należy osłonić brzuch i okolice miednicy specjalnym fartuchem. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zwykle są dostępne aparaty RTG najnowszej generacji, produkujące mniejsze dawki promieni.

 

Przyszła mama może mieć wykonywane znieczulenie miejscowe, jakiemu poddawała się przed ciążą. Przyjmuje się, że stres oraz ból, jakie towarzyszą np. leczeniu zęba bez znieczulenia, mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie. W przypadku kobiet w ciąży stosuje się znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych. Jeśli to tylko możliwe, przyszła mama powinna unikać znieczulenia w pierwszym trymestrze ciąży, by nie ryzykować ewentualnego szkodliwego wpływu na płód, dynamicznie rozwijający się w początkowym okresie ciąży. Ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia oraz ryzyko krwotoku, lepiej przełożyć ewentualny zabieg usunięcia zęba na czas po pierwszym trymestrze ciąży. Na pewno nie należy czekać z usunięciem bolącego zęba po urodzeniu dziecka, bo to silnie osłabia organizm mamy i stwarza ryzyko infekcji u niemowlęcia (zwłaszcza jeśli z zęba sączy się ropa lub zapalenie powoduje dotkliwy ból).  


Wybielanie zębów w ciąży ? Nie jest to zabieg, który ma wpływ na zdrowie, a raczej na estetykę uśmiechu, dlatego warto z nim poczekać do rozwiązania. Preparaty do wybielania zębów zawierają składniki (np. rozjaśniający nadtlenek karbamidu), które nie były przebadane w kierunku ewentualnego wpływu na płód. Co do innych zabiegów i usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne, to można by się tu odnieś konkretnie do każdego z osobna, ale myślę, że do wszystkiego warto podejść indywidualnie.

 

To, co jest niewskazane, może okazać się wręcz konieczne u niektórych ciężarnych. Dlatego też, zarówno jeżeli masz już stwierdzony jakiś problem z uzębieniem, bądź po prostu chcesz się upewnić czy wszystko z nim w porządku, udaj się niezwłocznie do stomatologa. Jest to bardzo ważny element nie tylko dbania o piękny i zdrowy uśmiech, ale także profilaktyka odnośnie prawidłowego przebiegu ciąży i dobrostanu dziecka.

 

 

 

 

2018-11-13