Ciekawostki z pierwszych tygodni życia niemowlęcia

Kształtujace się w Twoim ciele maleństwo jest dla Ciebie najwspanialsze i najpiękniejsze na świecie, ale niektóre etapy kształtowania się płodu mogą być dla Ciebie szokujace. Zapewne też już w ciągu kilku godzin po narodzinach mogłaś dostrzec w wyglądzie i zachowaniu noworodka pewne zaskaujace Cię szczegóły. A co może wzbudzić niepokój młodego rodzica? Przeczytaj i odetchnij z ulgą;)

Chociaż Twoje dziecko jest dla Ciebie najwspanialsze i najpiękniejsze na świecie, to zapewne już w ciągu kilku pierwszych dni po jego narodzinach znalazłaś w jego wyglądzie i zachowaniu pewne szczegóły, które mogły Cię nieco zaniepokoić. Ponadto, według statystyk, nawet co trzeci rodzic jest rozczarowany wyglądem swojego dziecka tuż po porodzie. I tu na myśl przychodzi powszechna w środowisku opinia, że żaden noworodek po narodzinach nie jest ładny – grymas na twarzy, pomarszczona czerwona skórka, zapuchnięte oczy... Ale nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jest świeżo po niezwykle wyczerpującej i wymagającej kilkugodzinnej wyprawie życia.

 

W piątym miesiącu ciąży ciało dziecka pokrywa się bujnym meszkiem nazywanym „lanugo”. Pokrywa on wszystkie części ciała. Zazwyczaj zanika na kilka tygodni przed porodem, ale zdarza się, że dzieci przychodzą z nim na świat. Spokojnie - meszek stopniowo zacznie się wycierać w ciągu kilku pierwszych tygodni życia malucha.

 

Krzywe nóżki? To norma. Niewielka ilość miejsca w łonie mamy sprawiała, że maluszek podkurczał nóżki, stópki kierował do wewnątrz i zaokrąglał plecki. Przez kilka pierwszych tygodni życia nadal może odruchowo tak się układać. Dopiero z czasem jego stawy biodrowe się wzmocnią, a nogi zaczną rozprostowywać. Wykrzywione do środka nóżki noworodka powinny przyjąć naturalną pozycję w okolicach trzeciego miesiąca życia.

 

Noworodki mogą również wydawać z siebie dziwaczne odgłosy i robić dziwne miny. Stęknięcia, sapnięcia, chrapanie, pochrząkiwanie – to wszystko norma u takich maluchów i niekoniecznie musi oznaczać, że dziecku coś dolega. Poza tym noworodki nie potrafią jeszcze kontrolować swojej mimiki. Nieświadome skurcze mięśni twarzy mogą wywoływać na buzi maluszka szereg dziwnych i zabawnych minek, które fascynują rodziców, np. tak ubóstwiane przez rodziców uśmiechy podczas snu.

 

Zdarza się także, że taki maluszek zezuje, co również jest związane ze skurczami mięśni, tym razem mięśni odpowiadających  za ruchy gałek ocznych. Dziecko nie potrafi ich jeszcze kontrolować, dlatego jego spojrzenie jest rozbiegane, nie potrafi się skupić dłużej na jednym punkcie. Spokojnie - w okolicy 2.-3. miesiąca minie.


Noworodki zawsze płaczą „na sucho”, czyli bez łez, ponieważ ich kanaliki łzowe nie są jeszcze gotowe do produkowania łez w takich ilości, by wystarczyło ich do zalewania się nimi. Produkują jedynie niewielką ilość płynu, która nawilża gałkę oczną. Łzy towarzyszące płaczowi pojawiają się zazwyczaj w drugim lub trzecim miesiącu życia dziecka.

 

Normą u malutkich dzieci jest także to, że wymachują rączkami i nóżkami w sposób chaotyczny - móżdżek, który odpowiada za kontrolę ruchów będzie potrzebował jeszcze kilku tygodni, zanim maluch nabierze świadomości własnego ciała.

 

Nie panikuj, jeżeli Twoje dzieciątko nieregularnie oddycha, czyli nie jest to miarowe nabieranie i wydychanie powietrza, lecz na pierwszy rzut oka nieskoordynowane, gwałtowne zachłystywanie się nim. Płuca maleństwa są jeszcze bardzo małe, a jego układ nerwowy nie w pełni wykształcony. Minie kilka tygodni nim oddech stanie się miarowy.

 

Kolejna sprawa – czkawka. Bardzo częsta fizjologiczna przypadłość noworodków i wczesnych niemowląt. Nie jest niczym groźnym, jak również w niczym dzieciom nie przeszkadza. Na pewno nie jest dla niech tak uciążliwa, jak dla dorosłych i mija tak samo niespodziewanie, jak się pojawiła. Jeżeli chciałabyś przyspieszyć moment jej zaniku, to możesz przystawić dziecko do piersi, bądź rozgrzać jego stópki zakładając dodatkowe skarpetki oraz przykryć go dodatkowym kocykiem, gdyż przyczyną czkawki u tak małych dzieci bywać może wyziębienie organizmu. Inny sposób to położenie dziecka na brzuszku i delikatne poklepywanie go po plecach.

 

Mimo powtarzających się czkawek niech nie przerażają Cię ciągle zimne rączki i nóżki malucha, ponieważ to również jest normą. Nim przykryjesz dziecko dodatkowym kocem, sprawdź, czy ma ciepły kark. Na skutek nierozwiniętego do końca układu krążenia na podstawie zimnych rąk czy stóp niemowlaka trudno jest ocenić, czy dziecko nie marznie.

 

Drżące nóżki lub bródka, ani spocona główka również nie oznaczają niczego złego. Drżenia u noworodka są związane z nierozwiniętym do końca układem nerwowym dziecka.  Drganie po chwili minie, ale możesz też pomasować przez moment daną część ciała. Na pewno skontaktuj się z lekarzem gdy drgania obejmują obszar całego ciała lub występują u niemowlęcia po trzecim miesiącu życia. Maluch potrafi oblać się potem podczas jedzenia i nie ma to żadnego związku z temperaturą otoczenia. Jest to bowiem jeden ze sposobów termoregulacji organizmu.

 

Wystarczy przetrzeć spoconą szyjkę i fałdki maluszka wilgotną a potem suchą gąbeczką/pieluszką, aby zapobiec pojawieniu się potówek. Suche usta zaś są domeną tych noworodków, które są karmione piersią. Usteczka wywijają się w malutki „dziubek”(na znak ciągłej gotowości do ssania), który pokrywa płat suchego naskórka. Nic z nim nie rób – maleństwo nie czuje tego, a skóra na wargach zregeneruje się, gdy zrogowaciały naskórek odpadnie. Suche usta noworodka nie zaczną też pękać, ponieważ tłuste mleko matki ma właściwości odkażające oraz nawilżające.

 

 

 

 

 

2018-06-13