Mózgowe porażenie dziecięce, to zespół objawów, który pojawia się w momencie niedotlenienia lub innego uszkodzenia mózgu dziecka. MPD powoduje utrudnienia lub całkowicie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu czy postawy. Jeśli jesteś w ciąży i obawiasz się o zdrowie swojego malucha, dowiedz się więcej o czynnikach ryzyka i objawach mózgowego porażenia dziecięcego.

Czym jest MPD?
Przede wszystkim nie jest to choroba. Mózgowe porażenie dziecięce nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej. Lekarze i naukowcy wciąż nie doszli do porozumienia w kwestii ustalenia wspólnej i ujednoliconej definicji MPD. Podkreśla się, że MPD to zespół objawów nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego przede wszystkim w zakresie układu ruchu i napięcia mięśniowego. Ważne jest, iż wady te nie postępują, a jedynie zmieniają się wraz z wiekiem dziecka.
Według badań z 2011 roku przeprowadzonych przez specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w Polsce z mózgowym porażeniem dziecięcym rodzi się aż dwoje na 1000 dzieci. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż MPD pojawić się może najwcześniej w okresie prenatalnym, a najpóźniej w okresie perinatalnym (okołoporodowym).
Czynniki ryzyka
Mózgowe porażenie dziecięce ma wiele przyczyn. Głównym czynnikiem ryzyka jest wcześniactwo i niska waga urodzeniowa ciała. Wedle badań nawet 50% osób z mózgowym porażeniem dziecięcym było urodzonych przed czasem. Zdziwić może nas również jak istotna jest waga urodzeniowa malucha. Lekarze z Oxford University Press twierdzą, że większość, a więc około 75-90% wcześniaków z MPD stanowią dzieci, u których wystąpiły problemy w czasie porodu lub w pierwszych dniach życia.
Mózgowe porażenie dziecięce spowodowane jest przede wszystkim niedotlenieniem mózgu, które powoduje trwałe i często nieodwracalne zmiany w jego funkcjonowaniu. Stąd, MPD zagrożone są też dzieci w ciążach bliźniaczych – mają one mniej miejsca w brzuchu matki, jedno uciska drugie, powodując mniejsze lub większe blokady w przepływie tlenu.
W okresie prenatalnym bardzo niebezpieczne dla płodu mogą być na przykład infekcje, takie jak bardzo groźna toksoplazmoza czy cytomegalia, a także różyczka. Mózgowe porażenie dziecięce może być także spowodowane czynnikami genetycznymi, jakimi bywają obciążeni rodzice. Choć zdarza się to rzadko, gdyż mówimy o dziedziczeniu autosomalnym recesywnym, co oznacza, iż oboje rodzice musieliby być nosicielami wadliwego genu. Lekarze zwracają też uwagę na związek między nieprzyswajaniem kwasu foliowego a występowaniem MPD.
W okresie perinatalnym najczęstszą przyczyną mózgowego porażenia dziecięcego są komplikacje w trakcie porodu, w trakcie których występuje niedotlenienie mózgu. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku pośladkowego ułożenia płodu w brzuchu matki lub porodu kleszczowego. Często na MPD narażone są dzieci rodzone poprzez cesarskie cięcie. Wybitnie niebezpieczna jest też sytuacja, w której dziecko rodzi się z owiniętą wokół szyjki pępowiną.
To jedynie część czynników mogących spowodować wystąpienie mózgowego porażenia dziecięcego, jest ich znacznie więcej i nie da się ich przewidzieć. MPD zawsze jest dla rodziców i lekarzy szokiem. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli dotyczy ono naszego malucha to odpowiednia terapia rozpoczęta jak najwcześniej może zapewnić mu normalne, samodzielne i pełne szczęścia życie.
2017-09-27