Czym jest wyłyżeczkowanie jamy macicy?

Abrazja, czyli inaczej instrumentalne opróżnienie jamy macicy lub właśnie wyłyżeczkowanie jamy macicy, to krótki zabieg ginekologiczny, który służy diagnostyce i leczeniu narządu rodnego kobiety.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje abrazji:

 

 

Diagnostyczna – pobranie fragmentów błony śluzowej macicy w celu przekazania uzyskanego materiału do badania histopatologicznego, w przypadku nieprawidłowych krwawień z macicy, w niepłodności lub w podejrzeniu zmian chorobowych w endometrium.

 

Terapeutyczna – polega na opróżnieniu jamy macicy z resztek tkanek pozostałych po poronieniu, po porodzie, usunięcie ciąży obumarłej, przerwanie ciąży ze wskazań życiowych lub ciężkich wad płodu, pustego jaja płodowego, zaśniadu groniastego lub w przypadku niewyjaśnionych krwotoków.

 

Przygotowanie do zabiegu

 

Pacjentka, która zgłasza się do planowego zabiegu abrazji diagnostycznej, powinna pamiętać o 24 godzinnym wstrzymaniu się od współżycia przed zabiegiem. W takim samym czasie nie należy także aplikować żadnych globulek dopochwowych a przyjmowanie wszelkich leków stałych w dniu zabiegu pacjentka musi skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym.

 

Z uwagi na to, iż zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy wykonywany jest po uprzednim znieczuleniu ogólnym dożylnym, w dniu planowanego zabiegu pacjentka powinna być na czczo. Przed przystąpieniem do znieczulenia kobieta konsultowana jest przez lekarza anestezjologa. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania EKG lub badań analitycznych krwi.

 

Jak wygląda zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy?

 

Po zebraniu wywiadu, kobieta proszona jest o położenie się na fotelu ginekologicznym, po czym następuje założenia wkłucia dożylnego i podanie znieczulenia. Później następuje odkażenie pola zabiegowego (srom, pochwa), założenie wzierników i uchwycenie szyjki macicy specjalnym narzędziem tzw. kulociągiem i ściągnięcie jej ku dołowi. Kolejno lekarz przystępuje, w zależności od potrzeb, do rozszerzenia kanału szyjki za pomocą rozszerzadeł Hegara.

 

W niektórych przypadkach poszerzanie szyjki nie jest potrzebne, a uzależnione jest to między innymi od warunków anatomicznych szyjki. Następnie lekarz wprowadza do jamy macicy łyżkę skrobaczkową i wykonuje ruchy skrobiące, opróżniając jamę macicy lub pobierając fragmenty śluzówki macicy. W każdym przypadku otrzymany materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego, na wynik którego czeka się nawet do kilku tygodni, w zależności od tego, gdzie był wykonywany zabieg.

 

Postępowanie po zabiegu

 

Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką personelu medycznego co najmniej 2 godziny. W tym okresie nie powinna przyjmować posiłków oraz płynów. Po zabiegu, kobieta jeszcze tego samego dnia może wyjść ze szpitala do domu. Przez pierwsze godziny lub do paru dni po zabiegu, może utrzymywać się pobolewanie w dole brzucha, przypominające bóle miesiączkowe, będące wynikiem skurczów macicy. Krwawienie z dróg rodnych po zabiegu może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni. Czas wystąpienia owulacji oraz miesiączki po zabiegu wyłyżeczkowania może być różny.

 

Pacjentka ma także prawo do zwolnienia lekarskiego po zabiegu oraz do uzyskania recepty np. na środki przeciwbólowe, jeśli sytuacja tego wymaga.

 

2019-06-09