ECV: External Cephalic Version Technique. Zewnętrzny obrót płodu.

ECV (External Cephalic Version Technique), czyli zewnętrzny obrót płodu to zabieg polecany kobietom, u których występuje położenie miednicowe płodu, w celu zwiększenia szansy na urodzenie dziecka drogą naturalną. External Cephalic Version Technique (ECV, zewnętrzny obrót płodu) wykonywany jest przez dwóch ginekologów przeszkolonych w tym kierunku. Zabieg polega na ręcznej rotacji płodu z położenia miednicowego do położenia główkowego.

Zabieg External Cephalic Version Technique jest polecany w Wielkiej Brytanii, ale nie jest obowiązkowy. To ciężarna decyduje po konsulatcji z położną i lekarzem, czy jest gotowa na próbę obrotu płodu. ECV ma 50% skuteczności i zazwyczaj podchodzi się trzy razy do próby obrotu. Jeśli wszystkie próby są nieudane, lekarz może polecić kolejne ECV w późniejszym terminie lub od razu zapisać ciężarną na zabieg cięcia cesarskiego.

 

ECV, czyli zewnętrzny obrót płodu nie jest polecany kobietom, kiedy:
zalecane jest im cięcie cesarskie z innego powodu,
miały krwawienie pochwowe w ostatnich 7 dniach
jeśli u płodu występuje nieprawidłowe tętno
jeśli u ciężarnej występuje macica dwurożna
kiedy odeszły wody płodowe
jeśli ciąża jest mnoga.

 

ECV wykonuje się po ukończeniu 26 tygodnia ciąży. Pacjentka dostaje leki relaksacyjne oraz może być wspierana przez partnera podczas zabiegu.

 

Do wykonania obrotu potrzebny jest żel do USG do łatwiejszego manewrowania oraz monitorowania płodu poprzez USG. Zabieg wykonywany jest przez dwóch lekarzy ginekologów, sprawdzających położenie płodu poprzez USG oraz tętno płodu za pomocą głowicy do KTG.

 

 

Jeden z lekarzy zajmuje się wyprowadzeniem ku górze pośladków płodu, podczas gdy drugi z lekarzy próbuje rotować głowę dziecka ku dołowi. Obydwaj lekarze razem wykonują ruch obrotowy w wolnym tempie, tak aby i ciężarna nie odczuwała dyskomfortu.

 

Jeśli pacjentka czuje ból, zespól zatrzymuje procedurę w miejscu, nie pozwalając na powrót płodu do poprzedniego położenia. Jeśli ciężarna jest gotowa do kontynuacji zabiegu, procedura podejmowana jest na nowo. Jeśli jednak pacjentka odczuwa dyskomfort - to cały zabieg może być zatrzymany i zakończony w każdej chwili.

 

Do próby obrotu można podejść trzy razy, po czym zabieg zewnętrznego obrótu płodu jest uznawany za nieskuteczny. ECV jest uważany za bezpieczny zabieg, ponieważ na 200 prób przeprowadzenia External Cephalic Version Technique jedynie 0,5% zakończyło się koniecznością przeprowadzenia nagłego cięcia cesarskiego.

 

 

Nagłe cięcie cesarskie powinno być wykonane, kiedy wystąpi krwawienie po zabiegu lub pojawi się nieprawidłowe tętno płodu. Zespół musi się liczyć z ewentualnym nagłym cięciem przy każdym ECV.

 

Jak już wspominałam, metoda obrotu płodu to 50% szans na realne obrócenie płodu - czyli zawsze jest szansa na poród naturalny przy skutecznym ECV.  Wiele pacjentek w Anglii godzi się na podjęcie próby obrotu z nadzieją, że uniknie operacji. Jest to kolejna metoda pozwalająca na zmniejszenie ilości przeprowadzanych cięć cesarkich. Przypominam, że w Anglii jedynie 25% porodów odbywa się poprzez cesarskie cięcie, gdzie w Polsce jest to ponad 40% porodów.

 

Czy kobiety w Polsce mogą sobie wyobrazić udział w takim zabiegu? Czy medycy w Polsce byliby zgodni z metodą przeprowadzenia ECV?

 

 

2016-04-27