High Need Baby. Mamo, ciągle tu jestem!

Warto zastanowić się czy nasze dziecko nie jest przypadkiem High Need Baby, maleństwa o wysokich potrzebach emocjonalnych. Świadomość tego, że potomek jest szczególny pod pewnymi względami, może uspokoić rodziców i oddalić od nich poczucie winy związane z ciągłym płaczem niemowlaka.

High Need Baby to termin, który pojawił się stosunkowo niedawno. Oznacza on dziecko, które ze względu na swój temperament wymaga poświęcenia mu więcej uwagi i czułości. Jest to dziecko, które w porównaniu z innymi więcej płacze, częściej się budzi i mniej śpi. Jeśli nie możemy sobie poradzić z opieką nad maleństwem, to ciągle szukamy przyczyny jego złego samopoczucia. Warto zastanowić się, czy nasze dziecko nie jest przypadkiem High Need Baby – dzieckiem o wysokich potrzebach emocjonalnych. Świadomość tego, że nasz potomek - po prostu jest - szczególny pod pewnymi względami, może uspokoić rodziców i oddalić od nich poczucie winy związane z - na przykład - ciągłym płaczem niemowlaka.

 

Pojawia się więc pytanie o to, jak rozpoznać High Need Baby. Dzieci o wysokich potrzebach bardzo dużo płaczą, trudno jest je uśpić a ze snu może wybudzić je nawet drobny hałas. W swoich reakcjach są bardzo intensywne – nie pojękują, tylko od razu wpadają w płacz. Takie dziecko może nie lubić wózka i nie dać się odłożyć do niego, dlatego rodzice dzieci o dużych potrzebach emocjonalnych często używają chust lub nosideł, zarówno w celu uśpienia maleństwa jak i na spacerach.

 

High Need Baby potrzebuje dużo uwagi od opiekuna, lubi być przytulane, noszone, chce czuć swoich rodziców, wymaga ich interakcji w czasie zabawy, może również wymagać częstszych karmień (szczególnie w przypadku karmienia naturalnego) – jest to dla niego kolejna forma zaspokajania potrzeby bliskości. Ostatnią z charakterystycznych cech dziecka o wyjątkowych potrzebach jest nieprzewidywalność czyli niemożność ustalenia stałego rytmu dnia. Dzieci te nie potrafią przyzwyczaić się do stałej pory zasypiania czy karmienia. Innymi słowami wymagają przystosowania się do ich zmieniających się potrzeb w każdej chwili.


Cechy High Need Baby nie są spowodowane zachowaniem matki w czasie ciąży czy we wczesnym etapie po porodzie. Dzieci te po prostu rodzą się z niedojrzałym układem nerwowym. Wynika to ściśle z ich genetyki i nie mamy na to żadnego wpływu, poza zrozumieniem i próbą dostosowania się do ich potrzeb.


Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko może być High Need Baby to koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który wykluczy inne możliwe powody występowania powyższych objawów. Symptomy podobne jak przy opisywanej nadwrażliwości mogą wykazywać na przykład dzieci z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi. Ze względu na bolesność brzuszka będą one płaczliwe  i mogą mieć trudności ze snem.

 

Również choroba refluksowa przełyku może nas zmylić co do diagnozy High Need Baby ze względu na powodowanie dużego dyskomfortu u dziecka. Wśród schorzeń, które mogą wyglądać jak High Need Baby wymienia się również zakażenie układu moczowego, wzmożone napięcie mięśniowe czy zapalenie ucha środkowego. Dlatego tak ważne jest zwrócenie się do lekarza i w razie potrzeby wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych – żeby uniknąć zlekceważenia objawów i zauważyć schorzenie. Polecam również znalezienie grupy wsparcia dla rodziców (działają grupy internetowe rodziców dzieci o specjalnych potrzebach).

 

Rodzicielstwo przy High Need Baby może różnić się od tego, którego się spodziewaliśmy i pochłaniać dużo więcej energii i wysiłku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest się z tym problemem samemu i czerpać z doświadczenia rodziców starszych dzieci, które również mają wysokie potrzeby emocjonalne. Jeśli zaś mamy w swoim otoczeniu rodziców, których dziecko wykazuje cechy High Need Baby może warto, z pełną wyrozumiałością, zaproponować im pomoc w codziennych czynnościach takich jak chociażby zadbanie o dom.

 

 

 

2018-09-11