Kupka, kupeczka... Noworodek i wydalanie

Zastanawiałam się czy poruszyć ten temat... Nie jest to zbyt eleganckie i wyjątkowe. Wręcz nawet dla niektóry obrzydliwe. Ale trzeba powiedzieć szczerze, że nie jest to temat bez znaczenia. Kiedyś usłyszałam, że noworodek składa się z dwóch otworów: gębowego i tego z tyłu. Jeszcze napiszę o ,,zatykaniu " tego pierwszego otworu, ale dziś opowiem o kupce.

Na sali porodowej położna przy narodzinach dziecka wstępnie ocenia drożność odbytu. Smółeczka, czyli pierwszy stolec noworodka pojawi się w pampersie już w ciągu doby. Są wyjątki. Czasami potrzeba na to nawet 48 godzin, ale to nadal fizjologia.

 

Jak wygląda smółka? Czarna maź - jak nazwa sugeruje - jest ciągnąca się i oblepia jak asfalt. Mama ma czasami niezłą zaprawę przy przebieraniu pampersa. Pierwsza smółka może być poprzedzona czopem smółkowym. Wyglądem czop przypomina zlepek śluzowy o kremowo-szarym zabarwieniu, o zwartej konsystencji.

 

Smółka składa się z wód płodowych, mazi płodowej, bilirubiny, cholesterolu, złuszczonego nabłonka śluzówki przewodu pokarmowego oraz enzymów trawiennych. Ma odczyn kwaśny. Noworodek oddaje smółkę przez kilka dni, ale jest to zmienne. Jedne dzieci już w drugiej dobie życia oddają stolce przejściowe, inne oddają smólkę nawet do kilku dni.

 

Czym są stolce przejściowe? Mają luźniejszą konsystencję, zawiera grudki, ma jaśniejsze barwę: od brunatnej przez ciemnozieloną, do zielono-żółtej. W tym czasie często dziecko jest niespokojne, płaczliwe, często się pręży, podkurcza i prostuje nóżki, można zaobserwować kruczenie i przelewanie w brzuszku oraz oddawanie gazów.

 

Brzuszek noworodka jest wzdęty, przy dotyku przypomina napompowany balonik. Jest to przejściowe zjawisko związane z nietolerancja laktozy i kolonizacją przewodu pokarmowego. Takie nerwowe chwile mogą trwać nawet dobę. Ale w końcu pojawia się stolec właściwy, czyli...


Kupka ma kolor żółciutki, postać gruzełkowatą, czasami to tylko kleksiki, niewielkie ślady na pieluszce po karmieniu. Dzieci karmione naturalnie oddają trzy i więcej stolców na dobę, ale oddanie jednego stolca w ciągu nawet trzech dni jest też prawidłowe.

 

Oczywiście, jeśli dziecko nie ma objawów zaparcia, jest spokojne, chętnie ssie pierś, brzuszek nie jest wzdęty. Karmienie sztuczną mieszanką mleczną może być obciążone kłopotami z wypróżnianiem. Niestety, wtedy często obserwuje się zaparcia i kłopoty z regularnym wypróżnianiem.


Każdy rodzaj stolców wymaga tylko jednego: szybkiej zmiany pieluchy i toalety skóry pupki dziecka. Można stosować maści natłuszczające, wtedy łatwiej pozbyć się smółki i łatwiej uchronić skórę przed wyprzeniem.

 

2016-06-13