Mamy zabawy z płodem czyli nie ma nudy w brzuchu!

Będąc w ciąży zapewne nie możesz doczekać się przyjścia na świat swojego maluszka, aby móc wreszcie być przy nim, budować z nim bliską relację, stymulować jego rozwój, czy też... bawić się z nim.  Nic jednak bardziej mylnego niż czekanie! Jeszcze w ciąży możesz zacząć wchodzić w relację ze swoim dzieckiem poprzez proste zabawy, które sprawią radość zarówno tobie, jak i maluchowi, a także innym członkom rodziny!

Zabawa w chowanego z latarką

 

Gdy zaczniesz czuć w brzuchu ruchy maluszka, możesz zainicjować zabawę z latarką. Poprzez delikatne przykładanie świecącej się latarki do brzuszka poczujesz ruchy dziecka, które będzie podążać za światłem. Zabawa ta nie musi odbywać tylko między tobą i twoją pociechą. Może brać w niej udział tato malca lub starsze rodzeństwo, dla którego ruchy płodu będą na późniejszych etapach wyczuwalne.

 

Aktywność ta nie tylko dostarcza niezwykłych emocji i pomaga we wczesnym budowaniu więzi z nowym członkiem rodziny, ale też stymuluje rozwój malucha. Gdy opanujecie podstawową wersję zabawy, możecie zacząć zmieniać kolor lub natężenie światła w latarce, co będzie bardzo ciekawym doświadczeniem dla dzieciątka w brzuszku. Warto pamiętać aby nie zmieniać położenia lub odległości latarki od brzucha zbyt szybko, gdyż może to wystraszyć maluszka. Wszelkie ruchy i zmiany powinny być powolne i delikatne.

 

Berek

 

Aby zacząć tą zabawę z dzieckiem, warto zaczekać na kopnięcie, a następnie na nie odpowiedzieć, w tym samym miejscu i z podobną siłą. W końcu maluch zacznie odpowiadać na Twoje dotknięcia a nawet inicjować zabawę. Można spróbować również dodać do dotyku słowo, które będzie kojarzyło się dziecku z tą zabawą, np. berek.

 

Jest to doskonała zabawa dla całej rodziny, choć należy pamiętać o sile nacisku na brzuszek, która musi być bardzo wyważona - maluch musi czuć dotknięcie, ale nie należy uciskać go zbyt mocno. W berku można odwracać zasady - czasem to dziecko może podążać za dotknięciem brzucha przez kogoś, a czasem ktoś może podążać za kopnięciami malucha.

 

Rozmowy o życiu i kosmosie

 

Dziecko od samego początku jest niezwykle wrażliwe na głos matki. Każde słowo, które wypowiada, szczególnie gdy jest szczęśliwa lub zadowolona, daje dziecku ogromną radość. Mówienie do dziecka, sprawia, że wdraża się ono w życie rodziny i budzi się w nim poczucie bezpieczeństwa i bycia pełnoprawnym członkiem rodziny. Dzięki rozmowom z innymi osobami, poznaje resztę rodziny i przyzwyczaja się do różnorodności głosów, które otaczają malucha.

 

Poczytaj mi, mamo

 

Czytanie i opowiadanie bajek dziecku, nawet jeśli jeszcze jest w brzuchu matki, jest niezwykle ważnym elementem rozwoju, ale też daje maluchowi mnóstwo frajdy. Jest to stymulacja słuchowa, która relaksuje i uspokaja zarówno czytającą mamę, jak i dzieciątko.

 

Dzięki czytaniu dziecko kształtuje swoje kompetencje językowe, poprzez poznawanie charakterystycznych cech języka, takich jak jego melodia czy rytm. Poprzez intonację dziecko wdraża się w umiejętność odróżniania emocji. Czytanie również jest rozrywką, w którą zaangażować może się reszta rodziny. Zauważa się również, iż dzieci po urodzeniu preferują bajki, które czytane im były podczas ciązy.

 

Siła dźwięków

 

Od dawna mówi się, iż dzieci powinny słuchać muzyki klasycznej, szczególnie Mozarta, gdyż dobrze wpływa na ich mózg. Cóż. Prawdopodobnie jest to prawdą, lecz jeśli Ty nie znosisz muzyki klasycznej i będziesz się nią katować w czasie ciąży, z pewnością nie przyniesie to pozytywnych efektów. Puszczanie dziecku różnych rodzajów muzyki jest dla niego również bardzo rozwojowe. A jeśli włączysz swoją ulubioną kapelę i zaczniesz tańczyć, wówczas w waszych krwiobiegach zaczną szaleć endorfiny i oboje będziecie odczuwali ogromną przyjemność.

 

Możesz również pokazywać dziecku różne dźwięki - szeleszczące papierki, czy plastikowe opakowania, dźwięk różnych instrumentów lub lejącej się wody. Dzięki temu dowiesz się jakie dźwięki preferuje Twoje dziecko, a także po raz kolejny będziecie w kontakcie i będziecie mogli wspólnie budować silną i trwałą relację.

 

  

 

2018-05-28