Masturbacja w ciąży

Nie jesteśmy w stanie odpowiadać indywidualnie na płynące do nas pytania, ale niektóre z nich są bardzo inspirujące. Nie chcemy unikać tematów trudnych i niezręcznych, a masturbacja w ciąży może się takim zagadnieniem wydawać. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania z nią związane!

Masturbacja to akt służący pobudzeniu własnych narządów płciowych. Celem masturbacji wcale niekoniecznie jest orgazm czy zaspokojenie, a sama przyjemność płynąca ze stymulacji. Najnowsze badania nad zachowaniami masturbacyjnymi przeprowadzone przez naukowców z East Tennessee State UniversityUniversity of North Texas pod okiem profesora psychiatrii Georga Browna wskazują, że regularnie masturbuje się 97% mężczyzn i 80% kobiet. Badania te wyraźnie pokazują, że autostymulacja narządów płciowych jest zjawiskiem powszechnym, dotyczącym większości społeczeństwa.

Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna?

Samodzielna stymulacja narządów płciowych czy piersi w trakcie ciąży nie powinna zaszkodzić ani Tobie ani Twojemu maluszkowi. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Ważna jest tu szczera rozmowa ze specjalistą, aby mógł udzielić Ci praktycznych wskazówek - jak robić to w taki sposób, aby nie zaistniało ryzyko uszkodzenia płodu.


Jeśli ciąża jest zagrożona lub występują w jej trakcie jakieś zaburzenia, wówczas seks i masturbacja mogą być bardzo niebezpieczne.

 

Aby pobudzanie narządów płciowych było bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dziecka należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim, warto zadbać o higienę. Twoje narządy płciowe są w tym czasie szczególnie wrażliwe na bakterie i zakażenia. Przed rozpoczęciem dobrze jest wziąć prysznic i umyć ręce. Jeśli korzystasz z wibratora, warto go również zdezynfekować. Lekarze sugerują, aby trakcie ciąży zrezygnować ze sztucznych lubrykantów dostępnych w sklepach - mogą uczulać, a także zawierać szkodliwe dla płodu chemikalia.

 

Jeśli chodzi o stymulację z pomocą wibratora lub dilda, zdania są podzielone. Część specjalistów stwierdza, że kobieta w ciąży powinna całkowicie powstrzymać się od korzystania z nich. Część jednak uważa, że skoro współżycie z partnerem nie jest zabronione, to wykorzystanie tych przedmiotów również nie powinno stanowić zagrożenia. Warto jednak w tym przypadku szczególnie zwracać uwagę na ich higienę.

Przeciwwskazania do stymulacji narządów płciowych w ciąży

Pomimo, że w większości przypadków masturbacja w ciąży jest całkowicie bezpieczna, a nawet korzystna dla mamy i dziecka, zdarzają się sytuacje, w których stanowi ona zagrożenie dla ciąży. Jeśli lekarz stwierdzi przeciwwskazania do masturbacji, bezwzględnie należy zastosować się do jego zaleceń. Najczęściej oznacza to również konieczność powstrzymania się również od współżycia z partnerem.

 

Głównym i najpoważniejszym przeciwwskazaniem do autostymulacji narządów płciowych jest zagrożenie przedwczesnym porodem. Jest to związane przede wszystkim z wydzielaniem się w trakcie seksu lub masturbacji hormonu zwanego oksytocyną. Oksytocyna jest hormonem szczęścia, który w sposób bezpośredni może wpłynąć na wywołanie skurczów porodowych, a w efekcie przedwczesny poród.

 

Jeśli lekarz nie stwierdził u Ciebie żadnych przeciwwskazań do masturbacji, a jednak pojawiły się w jej wyniku bolesne skurcze lub krwawienie - jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą!

Praktyczne wskazówki dla bezpieczeństwa mamy i dziecka

Podczas masturbacji w ciąży warto skorzystać z kilku praktycznych porad. Przede wszystkim istotne zdaje się ochranianie okolic brzucha i podbrzusza, przede wszystkim podczas leżenia a także w trakcie stymulacji wodą - warto omijać te części ciała. Jeśli chodzi o masturbację pod prysznicem lub wannie, należy pamiętać aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż może przyspieszyć akcję porodową.

 

Jeśli korzystamy z akcesoriów takich jak wibrator czy dildo warto pamiętać o stosowaniu akcesoriów o niewielkich rozmiarach, zachowaniu umiarkowanej głębokości penetracji oraz zwracaniu uwagi na to, aby do wnętrza pochwy nie dostało się zbyt wiele powietrza.

Libido w ciąży

Warto wiedzieć, że hormony w trakcie ciąży sprawiają, iż kobieta jest szczególnie pobudzona i podwyższone libido jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Hormony stanowczo są w tym kontekście sprzymierzeńcem zarówno kobiety, jak i płodu. Wydzielana w trakcie pieszczot oksytocyna wpływa pozytywnie na matkę i dziecko - zarówno na jego rozwój, jak i samopoczucie.

 

W trakcie ciąży narządy płciowe są lepiej ukrwione, przez co kobiety często odczuwają szczytowanie intensywniej i dłużej.

 

2017-11-18