Nadmierne pocenie w ciąży nie powinno być źródłem stresu

Nie lubimy się pocić! Niestety, w czasie ciąży nadmierne pocenie stanie się częścią bagażu doświadczeń macierzyńskich. Powinnaś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak jak ciąża nie jest chorobą, tak samo nie jest chorobą ciążowa nadpotliwość.

Po co się pocimy?

Wbrew naszej niechęci do pocenia się, nie jest to jakiś atawizm lub błąd w rozwoju ludzkiego organizmu. W naturalnych ilościach pocimy się wszyscy i robimy to dla naszego zdrowia. Pot ma do spełnienia ważne funkcje, będące zabezpieczeniem odpowiedniego funkcjonowania ciała ludzkiego. Przede wszystkim, pot reguluje ciepłotę organizmu i zapobiega jego przegrzaniu niczym woda w chłodnicy samochodowej.

 

W składzie naszego potu znajdziemy dermicydynę, substancję peptydową mającą silne działanie antybakteryjne oraz grzybobójcze. Dermicydyna, niesamowity związek organiczny zabezpiecza naszą skórę przed najróżniejszymi infekcjami, które mogłyby się pojawić w miejscu skaleczenia lub ukąszenia skóry przez owada.

Skąd się bierze pot?

Twój organizm posiada dwa typy gruczołów potowych, czyli narządów bezpośrednio tworzących wylewający się z organizmu pot. Są to gruczoły ekrynowe oraz gruczoły apokrynowe. Gruczoły ekrynowe znajdują się na niemal całym ciele. Produkowany przez te gruczoły pot składa się z soli oraz wody.

 

Specyficzny zapach potu to dzieło substancji powstającej w gruczołach apokrynowych. Wydzielający się z gruczołów apokrynowych pot posiada charakterystyczne aromatyczne aromatyczne, które na dodatek tworzą indywidualne i niemal niepowtarzalne zapachy dla każdego człowieka. Zlokalizowane są pod pachami, w pachwinach oraz blisko narządów płciowych. Ponadto znajdziemy je w pobliżu brodawek sutkowych i powiek.

 

Gruczoły apokrynowe wraz z potem wydzielają oleiste substancje – w tym również tłuszcze i białka - które są doskonałym pożywieniem dla drobnoustrojów. Bakterie wchłaniając składniki potu produkują i emitują jednocześnie najróżniejsze chemiczne związki. Tak powstaje nieprzyjemny zapach starego potu na ciele. Bakterie znajdujące się długo na niemytym ciele wydzielają coraz intensywniejszy zapach.

Pocenie się w ciąży

Ciążowe zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety są najróżniejsze. Jedną z charakterystycznych zmian jest już w pierwszym trymestrze ciąży zwiększenie się liczby aktywnych gruczołów potowych.

 

Na ilość i wydajność gruczołów wpływa zwiększona przemiana materii, intensywniejsze krążenie krwi oraz liczne zmiany hormonalne. Z nadmiernym poceniem się w ciąży różnie bywa. Czasami ciążowa nadpotliwość znika w drugim trymestrze ciąży, ale równie dobrze może się zwiększyć już na początku trzeciego trymestru. Wtedy przecież kobieta łatwiej się męczy obarczona coraz cięższym maleństwem w jej łonie. Jeśli ostatnie tygodnie ciąży przypadną w gorące, letnie dni, to również nadpotliwość prawdopodobnie da o sobie silnie znać. Często więc nadmierne wydalanie płynów przez gruczoły skończy się dopiero po porodzie.

 

Kobieta w ciąży musi zaakceptować wilgotne dłonie i stopy, ale z potem może sobie radzić analogicznie do niektórych sposobów stosowanych skutecznie przez osoby z nadmierną potliwością nie będące w ciąży. Bez obaw może stosować antyperspiranty i żele do mycia powstrzymujące nadmierne pocenie się.

 

Stosowanie silniejszych od antyperspirantów blokerów potu, najróżniejszych maści i tabletek ziołowych powstrzymujących nadmierną potliwość przyszła mama powinna skonsultować z osobą prowadzącą ciążę. Produkty mogą zawierać najróżniejsze składniki, w tym również takie, które nie są wskazane do stosowania przez ciężarną.

 

2016-12-30