Położna w Anglii: Tolerancja wielokulturowości, legalna aborcja i osobiste wartości

Praca w ochronie zdrowia z natury oparta jest na zachowaniu godności pacjenta i na wysokim poziomie tolerancji. Uczeni jesteśmy tego, jak traktować pacjenta, jak przekazywać trudne wiadomości oraz o tym, żeby zachować profesjonalną opiekę przy każdym pacjencie. Nie faworyzując nikogo ani nie prezentując prywatnych opinii na dotyczące pacjenta kwestie.

Położna charakteryzuje się ogromną wrażliwością wobec kobiet, jak też udziela wsparcia swoją wiedzą, doświadczeniem i siłą pewności siebie. Podczas współpracy z pacjentką potrafi nawiązać więź, która pomaga kobiecie przejść przez najważniejszy moment, zachowując przy tym autorytet.
 
W przypadku położnej pracującej z kraju gdzie 87.5%  populacji to chrześcijanie, zasady opieki i traktowania pewnych spraw są zrozumiałe dla większości. Procent kobiet z innym wyznaniem, kolorem skory czy po prostu z odmiennym zdaniem na temat rozrodczości kobiet jest rzadki. To nie znaczy, że nie istnieje - i powinien być respektowany, jeśli pracownik ochrony zdrowia zostanie o nim poinformowany.

 

Pracując w państwie, gdzie odmienne wyznanie i kraj pochodzenia to codzienność, tolerancja jest podstawą i traktowanie pacjenta jest niezwykle indywidualne. Każda z pacjentek może mieć i na ogół ma odmienne zdanie, poglądy oraz zachowanie. Trudno by było traktować pacjentki według określonego schematu, ponieważ któraś szybko poczułaby się urażona.

 

Kolorowe włosy, duża ilość tatuaży czy piercingu są tolerowane w Anglii w każdym miejscu pracy i nie mogą być podstawą do wyrażania własnej opinii na temat danej osoby. Pod uwagę musi być brane odmienne wyznanie i upodobania. Nie ważne, z jakiego pochodzi położna, zawsze powinna pamiętać o tolerancji pacjentki oraz jej praw jako człowieka. To jest niezmienne. Więc jeśli jesteś medykiem z prywatnym zdaniem na temat pacjenta, to schowaj je do kieszeni i zajmij się pracą!

 

Polka, koleżanka po fachu, pytała mnie o moje zdanie na temat faktu legalnej aborcji w Anglii. Pomimo udzielenie jej szybkiej odpowiedzi na pytanie, zaczęłam się nad nim zastanawiać.

 

W Polsce aborcja jest zakazana i istnieją tylko trzy warunki, w przypadku których wystąpienia może zostać wykonana. Jak położna podchodzi do faktu, kiedy spotyka się z kobietą w ciąży, a ona jej mówi: to moje pierwsze dziecko, ale byłam już wcześniej dwa razy w ciąży i dokonałam aborcji…?

 

Zmieniając kraj, w którym będę pracować w swoim wdzięcznym zawodzie, wiedziałam, ze zmiany będą ogromne. Temat aborcji to dopiero początek wielu różnic, pomiędzy opieką położniczą w Polsce, a opieką w Anglii.

 

Jeśli chodzi o temat aborcji, to zawsze zachowuje dla siebie swoje prywatne zdanie i nie staram się powstrzymywać, czy też namawiać nikogo do dokonania aborcji. Jest to na tyle delikatny i intymny temat, że – jak sądzę - nawet położna nie może pomóc.

 

Możemy pokierować pacjentkę do psychologa, ale same nie powinnyśmy okazywać własnego zdania. Nawet jeśli chodzi o naszych przyjaciół. Decyzja o przerwaniu ciąży nie jest łatwa, jak sami się domyślacie.

 

W Polsce prawo pozwala na aborcje tylko w momencie kiedy ciąża wynika z gwałtu, ciąża zagraża życiu kobiety lub stwierdzono nieuleczalną chorobą płodu, która zagrażałaby życiu dziecka po urodzeniu. W Anglii prawo jest podobne, tyle że analizując zagrożenie życia kobiety bierze się pod uwagę również jej stan psychiczny: that the termination of the pregnancy is necessary to prevent grave permanent injury to the physical or mental health of the pregnant woman. /  tlumaczenie: przerwanie ciąży jest konieczne, aby zapobiec poważnym trwałym szkodom dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety w ciąży.

 

Pozostałe dwa warunki do przeprowadzenia aborcji są identyczne jak w Polsce. W Wielkiej Brytanii kobieta, która chce przerwać ciążę musi udać się do swojego lekarze rodzinnego, wyjaśnić przyczyny decyzji o aborcji, a lekarz skieruje ją na bezpłatny zabieg w klinice, gdzie dokonywana jest aborcja.

 

Pacjentka może się również zgłosić bezpośrednio do kliniki, ale wtedy będzie musiała zapłacić za zabieg z własnej kieszeni. Zabieg może być dokonany, jeśli kobieta nie ukończyła 24 tygodnia ciąży. Istnieją trzy metody usuwanie ciąży w Anglii. W klinice specjalizującej się głównie w aborcjach pracują zarówno pielęgniarki, jak i położne.

 

Jak widać, różnica pomiędzy Polską a Anglią jeśli chodzi o prace położnej jest ogromna. I to dopiero początek różnic i faktów, do których musimy przywyknąć przy zmianie państwa, w którym chcemy pracować w zawodzie.

 

 

2015-10-08