Późne macierzyństwo. Kiedy kobieta powinna zajść w ciążę?

Coraz wyższy jest średni wiek, w jakim Polki zachodzą w ciążę. W 2000 roku był to 26. rok życia, obecnie średni wiek młodej mamy wynosi około 29. roku życia. Przycyzn tego mozemy się doszukiwać między innymi w coraz większej częstotliwości chorób obniżających płodność, w uznawaniu przez kobiety za priorytet kariery zawodowej oraz w coraz większej liczbie rozwodów. Czy to dobrze, że kobiety coraz później decydują się na dziecko?

Krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa podaje jako optymalny czas płodności u kobiet wiek od 25 do 29 lat. Po tym czasie następuje spadek płodności i zajście w ciążę może być coraz trudniejsze.

 

Z kolei po 35. roku życia rośnie znacząco ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Przypuszcza się, że powodem częstszego wstępowania takich wad genetycznych jak na przykład zespół Downa jest starzenie się oocytów, z których powstają komórki jajowe. Z tego powodu zwraca się uwagę na to, że późna ciąża powinna być od samego początku monitorowana, w celu jak najszybszego zdiagnozowania chorób genetycznych.

 

Jedną z najpopularniejszych i stosowanych u wszystkich kobiet w Polsce metod rozpoznawania zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Downa jest wykonanie badania USG pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Ocenia się wówczas grubość przezierności karkowej oraz kość nosową płodu. Nieprawidłowości związane z owymi wskaźnikami mogą świadczyć o podwyższeniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych, natomiast nie są to testy diagnostyczne dające stuprocentową pewność. W celu potwierdzenia diagnozy możliwe jest wykonanie na przykład amniopunkcji lub biopsji kosmówki i sprawdzenie kariotypu dziecka.


Późna ciąża może się wiązać z większą uciążliwością typowych dolegliwości ciążowych takich jak ogólne zmęczenie czy problemy z układem krążenia. Jest to związane z mniejszą niż u kobiet młodych wydolnością fizyczną organizmu. Oczywiście nie ma tutaj reguł i wiele zależy od aktywności kobiety.

 

Zwiększone jest też ryzyko pojawienia się takich problemów jak nadciśnienie czy cukrzyca, które mogą powodować powikłanie ciąży i/lub porodu. Częściej może wystąpić również poród przedwczesny. Jeśli kobieta przekroczyła 40 lat to ryzyko porodu przedwczesnego wzrasta z 6% do 16%! Dużo częściej również wykonuje się cięcia cesarskie u kobiet, które przekroczyły 35 rok życia. Szacuje się, że cięcie cesarskie jest wykonywane dwa razy częściej u kobiet w tak zwanej późnej ciąży, a masa płodu może być większa.


To co istotne w kwestii późnego macierzyństwa to nie tylko kwestia ciąży i porodu, ale również posiadanie odpowiedniego zasobu siły do wychowania i opieki nad dzieckiem, które jak wiemy pochłania mnóstwo energii.


Kobiety rodzące swoje pierwsze dziecko w starszym wieku często jednak zwracają uwagę na to, że takie dojrzalsze macierzyństwo ma także wiele plusów. Jednym z nich jest doświadczenie życiowe jakie posiada kobieta, dystans do problemów dnia codziennego, którego często nabiera się z wiekiem. Spokój wynikający z takiej dojrzałości z pewnością sprzyja rozwojowi dziecka.

 

Również niezaprzeczalną zaletą jest stabilizacja życiowa, zaplecze finansowe i mieszkaniowe, które starsze mamy częściej posiadają oraz ustabilizowana sytuacja w związku, która może zmniejszać ryzyko rozwodu (który zawsze jest pewnego rodzaju traumą dla dzieci).


Późne macierzyństwo ma więc wiele zalet, trzeba jednak pamiętać, że z punktu widzenia medycznego nie jest optymalne i taka ciąża wymaga uważnego monitorowania przez lekarza.


I na koniec ciekawostka! W 2014 roku czterem kobietom w Polsce, po 50 roku życia udało się urodzić zdrowe dzieci! Tak że pamiętajmy, że późne macierzyństwo jest możliwe, jest z pewnością inne niż u kobiet, które zachodzą w ciąże do 29 roku życia, ale może być z pewnością bardzo szczęśliwe. Najważniejsze to kontrolować ciążę i zgłaszać się regularnie do lekarza ginekologa w czasie jej trwania.

 

2017-04-29