Problemy ze snem w ciąży

Kłopoty ze snem nie muszą być problemem kobiety ciężarnej, ale zdarza się często, że pogarsza się jakość jej snu lub pojawiają się problemy z zasypianiem. Dowiedz się, jak ważny jest sen, ile powinien trwać oraz jak poprawić jakość snu i pokonać bezsenność.

Ludzie często spychają na margines niezbędną dla organizmu regeneracyjną czynność snu. Sen jest tymczasem równie ważny dla ciała, jak powietrze, którym ono oddycha. Brak nawet niewielkiej dawki snu bardzo szybko pozbawia organizm sił, energii i chęci do życia.

 

Naukowcy z National Sleep Foundation (USA) przeanalizowali kilkaset badań i na podstawie ich wyników opracowali normy zapotrzebowania na sen dla osób w poszczególnych grupach wiekowych. Ich propozycje pokrywają się z wcześniejszą wiedzą dotycząca zapotrzebowania na sen.

 

Najwięcej z dobrodziejstw snu według analiz National Sleep Foundation powinny korzystać noworodki i niemowlęta, bo ponad dwanaście godzin dziennie. Starszym dzieciom wystarczy już około dziesięciu godzin, a nastolatki regenerują się śpiąc około ośmiu godzin. Dorośli powinni spać siedem lub dziewięć godzin na dobę. Zapotrzebowanie na sen zmniejsza się wraz z wiekiem aż do późnej starości, ale zawsze jest cechą indywidualną każdego człowieka.

 

Możemy się pocieszyć, ze nawet niesprzyjające pory roku – takie, jak zima, czy jesień – nie wpływają tak bardzo znacząco na potrzebną nam długość snu. Pismo Journal Sleep opublikowało badania przeprowadzone w dość chłodnym i mało nasłonecznionym kraju - Finlandii. Badania miały szczegółowo określić wskazaną czlowiekowi długość snu. Naukowcy uznali, że optymalna dla mężczyzn dawka snu wynosi 7,8 godziny snu dziennie. Sen potrzebny kobietom różnił się tylko nieznacznie i jest to zapotrzebowanie organizmu na 7,6 godziny dziennie.

 

Kobiety w ciąży są pełne uczuć i emocji, od radosnej ekscytacji z powodu odmiennego stanu, aż po borykanie się ze stanami lękowymi. Myślą o tym, jakimi będą matkami, przejmują zdrowiem dziecka, jego przyszłością i własną aktywnością społeczną i zawodową. Natłok myśli i różnorodne emocje mogą przeszkadzać w zdrowym śnie, który jest niezbędny ciężarnej kobiecie.

 

Jak zapobiec problemom ze snem? Dobrze jest przestrzegać kilku prostych zasad określonych mianem higieny snu. Kładziemy się do łóżka wtedy, kiedy czujemy dopadającą nas senność. Wcześniej jednak wietrzymy sypialnię. Łóżko służy do spania – nie służy: do surfowania po sieci, jedzenia, czy do czytania powieści i czasopism.

 

Ważna jest zarówno długość, jak i jakość naszego snu. Kobiecie ciężarnej jakość snu może zdecydowanie poprawić aktywność fizyczna. Poza przeciwwskazaniami, które określa się na podstawie badań, aktywność fizyczna kobiety jest częścią przygotowań do momentu przyjścia dziecka na świat i jej świadomego macierzyństwa. Spacer na świeżym powietrzu lub nieznaczny, ale regularny wysiłek w zamkniętym pomieszczeniu mogą okazać się zbawienne dla snu przyszłej mamy.

 

Nie bez znaczenia jest również dieta! Jeśli przyszła mama ma trudności z zasypianiem lub też czuje się niewyspana nawet wtedy, kiedy prześpi odpowiednią ilość godzin, to warto przeanalizować zmiany w nawykach żywieniowych. Dieta uboga w błonnik, ale o zwiększonych ilościach tłuszczów nasyconych i cukrów może pogarszać jakość snu. Najadanie się bezpośrednio przed snem może utrudnić zasypianie i spowodować, że sen jest płytszy.

 

Jeśli brak snu lub znacznie pogorszona jego jakość zaczyna dokuczać, to najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą prowadzącym ciążę i  zastosować do zaleceń terapeutycznych, bądź ustalić ewentualne badania diagnostyczne, które mogą pomóc w określeniu przyczyny problemu ze snem.

 

Nie lekceważmy znaczenia wysypiania się! Zaburzenia snu odgrywają istotną rolę w rozwoju wielu przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze oraz inne schorzenia układu sercowo naczyniowego.
 

 

2016-03-29