Przeziębienie w ciąży. Jak sobie radzić?

Przyszła mama bywa narażona na różne infekcje i chorobowe dolegliwości. Jedną z nich na pewno jest przeziębienie, którego objawy mogą być na dodatek bardzo zbieżne z objawami COVID-19. Jak sobie radzić z przeziębieniem?

W czasach koronawirusa przyszła mama nie może lekceważyć jakichkolwiek, nawet drobnych zmian chorobowych organizmu, które wcześniej kojarzono z przeziębieniem - kontakt ze specjalistą medycznym jest jak najbardziej uzasadniony. Przyszła mama, u której wystąpiła wysoka gorączka (czyli powyżej 38 o C), a może też takie dolegliwości, jak kaszel, bóle mięśniowe, duszności, ogólne osłabienie powinna zgłosić się z objawami na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą.

 

Wykluczenie choroby układu oddechowego o nazwie COVID-19 upewni przyszłą mamę w fakcie, że przechodzi przeziębienie lub grypę. Niestety, podczas ciąży są to stosunkowo częste dolegliwości, które wiążą się z chwilowo niższą odpornością kobiety.

 

Wirusy w organizmie sprawiają, że objawy przeziębienia występują nagle, atakują gardło, nos i zatoki. Jednak w porównaniu do grypy, przeziębienie jest związane z niezbyt szybką rozwijającą się chorobą, nieznacznie, stopniowo wzrasta temperatura oraz może pojawić się charakterystyczny, wodnisty katar. W ciąży przeziębieniu często towarzyszy bóle głowy i gardła, kaszel, ale też złe samopoczucie i odczuwalne zmęczenie. Z kolei grypa pojawia się się nagle i dosyć silnie manifestuje swoją obecność. Schorzenie rozpoznaje się po wysokiej gorączce, silnych bólach głowy oraz po ogólnym osłabieniu organizmu.

 

Przeziębienie wymaga leków, których zażywanie powinno się przedyskutować ze specjalistą prowadzącym ciążę. Według obecnej wiedzy medycznej, bezpiecznym wyborem dla ciężarnych okazuje się przeciwbólowy i przeciwgorączkowy paracetamol. Pamiętaj jednak, aby to była najniższa zalecana dawka, stosowana w najkrótszym, wymaganym czasie. W ciąży zaleca się unikania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - ibuprofenu, ketoprofenu, czy naproksenu. Przez całą ciążę jest też niewskazana aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, który uważa się za współodpowiedzialny za szereg komplikacji ciąży, łącznie z krwotokiem przy porodzie.

 

Bezpiecznymi dla mamy i płodu metodami wspierającymi zwalczanie przeziębienia będą domowe, tradycyjne sposoby, takie jak herbata z miodem, cytryną, imbirem i sokiem malinowym czy czosnek, który uważany za najlepszy naturalny antybiotyk, o ile nie jest spożywany w nadmiarze. Pamiętajmy, że w aptekach znajdziemy preparaty na bazie naturalnych składników, opracowane specjalnie z myślą o kobiecie w ciąży.

 

Podobnie jest z niwelowaniem objawów kaszlu i bólu gardła, do czego skuteczne mogą okazać się mentolowe lub ziołowe pastylki do ssania na gardło.

 

Katar może być prawdziwym problemem ciężarnej kobiety. Jego uciążliwość w pewnym stopniu niweluje nawilżanie śluzówki, co pomaga też zmniejszyć jej obrzęk. Jednak zdecydowana większość kropli do nosa nie jest wskazana. Cetyryzynę i loratadynę z grupy leków przeciwhistaminowych II generacji można stosować pod kontrolą lekarza.

 

Przeziębienie w ciąży należy leczyć. Nieleczone przeziębienie w ciąży może nawet sporadycznie skończyć się poronieniem. Jeśli naturalne metody nie pomagają, to sięgajmy po leki pod kontrolą specjalisty prowadzącego ciążę, bo stosowanie preparatów niedozwolonych w ciąży również może wywołać zgubne konsekwencje.

 

2021-08-26