Przyczyny czkawki u noworodka i niemowlaka

Czkawka jest częstym zjawiskiem nękającym noworodki oraz wczesne niemowlęta. Na ogół nie jest dla nich niczym groźnym, ale dobrze jest znać przyczyny jej występowania i sprawdzone domowe sposoby niwelowania skutków dziecięcego zachłystywania się powietrzem.

Połykanie powietrza czyli aerofagia wiąże się z nierównomiernym zachłystywaniem się powietrzem. U osósb dorosłych jest to nieco uciążliwe zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego. Zupełnie inaczej jest u najmłodszych, u których czkawka nie jest niczym groźnym.

 

U dzieci czkawka następuje w trakcie karmienia, ale również podczas głośnego płaczu lub ekstatycznego śmiania się bobasa. Pojawia się po podrażnieniu nerwu przeponowego lub nerwu błędnego, które mogą wywołać szybkie skurcze przepony oraz jednoczesny skurcz strun głosowych.

 

Rodzice muszą oswoić się z faktem, że czkawka jest stosunkowo częstą fizjologiczną przypadłością, która nęka noworodki i wczesne niemowlęta. Bardzo często pojawia się po zakończeniu karmienia. Jak się jednak okazuje, w większości przypadków nie jest ona groźnym lub niebezpiecznym zjawiskiem, na dodatek w niczym maluchom nie przeszkadza. Tak się więc składa, że czkawka u najmłodszych nie jest uciążliwym zaburzeniem, chociaż zupełnie inaczej jest u osób dorosłych. Co ciekawe, czkawka noworodków na ogół przemija tak samo niespodziewanie, jak wcześniej się pojawiła. 

 

Czasami dzieci przychodzą na świat z bardzo wyraźną - na szczęście krótkotrwałą - skłonnością do czkawki. Spotyka ona wcześniaki lub dzieci z niską masą urodzeniową. Czkawka może występować już w okresie życia płodowego i po narodzinach nękać maluszka nawet po kilka razy dziennie. Po upływie pierwszych miesięcy życia czkawka niemowlaka przemija, bo ostatecznie prawidłowo rozwiną się u niego mięśnie przepony. 

 

Jeśli chcesz przyspieszyć moment zakończenia czkawki maleństwa, to powinnaś przystawić bobasa do piersi lub rozgrzać stópki dziecka, zakładając dodatkowe, ciepłe skarpetki oraz przykryć malucha dodatkowym kocykiem. To dlatego, że częstą przyczyną czkawki u najmłodszych może być wyziębienie ich delikatnych organizmów. Wiąże się to z tym, że czkawkę mogą spowodować różne nagłe sytuacje przeżywane przez maleństwo. Nie tylko będzie to chłód, ale też chwilowy stres lub radosna ekscytacja. Czkawkę może też czasami wywoływać źle dopasowany smoczek.

 

Innym popularnym sposobem pomagającym w niwelowaniu czkawki noworodka jest ułożenie maluszka na brzuszku, a potem delikatne poklepywanie go po plecach.

 

Generalnie przyczyną czkawki jest fakt, że noworodki nie posiadają jeszcze odpowiednio rozwiniętego układu nerwowego, a czkawka to tylko stan fizjologiczny, który na ogół maluchom nie przeszkadza. Razem z dorastaniem czkawka u malucha występuje coraz rzadziej.

 

Jeśli czkawka noworodka zdaje się utrudniać jego karmienie lub wyraźnie zaburzać sen, to należy udać się do lekarza. Czasami przyczyną czkawki bywa refluks żołądkowo-przełykowy, który wymaga odpowiedniej terapii.

 

2021-06-01