Przyszła mama na wakacjach czyli jak dbać o siebie latem

Z dnia na dzień za oknem coraz częściej wita nas ciepła i słoneczna pogoda. Nie sposób więc nie pomyśleć o zbliżających się wakacjach, pysznych lodach, piaszczystej plaży i ochładzającej kąpieli w jeziorze lub morzu. Jednak jeżeli to lato jest wyjątkowe i spędzasz je wspólnie z maleństwem w brzuszku, będą przebiegać trochę inaczej. Na co zwracać szczególną uwagę, jakich zasad przestrzegać- tego dowiesz się z artykułu.

Po pierwsze - skóra! Jej codzienna pielęgnacja stanowi rytuał większości kobiet. Tym bardziej w okresie ciąży skóra wymaga szczególnej ochrony przed czynnikami środowiskowymi. Ochrona przed promieniami słonecznymi jest w tym okresie bardzo ważnym elementem dbania o siebie.

 

Wysoki poziom estrogenów w ciąży połączony z nadmierną ekspozycją na słońce może wywołać tzw. „maskę ciążową”- brązowe przebarwienia, które w czasie zimy znikają, by powrócić w okresie letnim jeszcze bardziej widoczne niż przedtem. U większości kobiet plamy te znikają dopiero w okolicy 50 roku życia. Kobiety ciężarne powinny stosować kosmetyki ochraniające przed promieniami UV, a także unikać miejsc nadmiernie nasłonecznionych. Jeżeli wybierasz się na plażę, załóż kapelusz i chustę zasłaniającą ramiona i brzuszek.


Po drugie - nawodnienie! Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobieta będąca w II i III trymestrze ciąży powinna spożywać około trzech litrów wody. Wydaje się to dużo, jednak należy pamiętać, że część wody spożywamy wraz z pożywieniem. Lato to sezon na bogatego w wodę arbuza. Często w miejsce tłustych, ciężkich dań, wchodzą lekkie zupy, czy chłodniki.

 

Odpowiednie nawodnienie w tym okresie jest bardzo ważne. Niedobór wody wpływa zarówno na złe samopoczucie przyszłej mamy, jak i na tkanki dziecka, wywierając szczególny wpływ na układ nerwowy oraz nerki maleństwa. Pij wodę niegazowaną.


Po trzecie - jedzenie! Jedz dla dwóch, nie za dwóch. Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie owszem wzrasta, ale tylko o 300-500 kcal (w zależności od czasu trwania ciąży, oraz od tego czy jest to ciąża mnoga itd.). Twoja dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, a w poszczególnych przypadkach restrykcyjna (np. cukrzyca). Jedz to na co masz ochotę, ale rozsądnie.

 

Kupuj jedzenie tylko w sprawdzonych miejscach. Jeżeli jesteś na wyjeździe, nie korzystaj z barów czy restauracji, które świecą pustkami- to niekoniecznie dobrze świadczy o jakości serwowanego tam jedzenia. Gdyby niestety doszło do zatrucia, koniecznie udaj się do szpitala! Zakażenia bakteryjne, wirusowe czy grzybiczne w każdej postaci mogą doprowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci matki i dziecka.


Po czwarte - podróże! Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym bardziej daleka podróż jest mniej wskazana. Jeżeli jednak zdecydowałaś się ruszyć z południa Polski nad morze, pamiętaj o paru zasadach. Przemieszczanie się powinno być dla Ciebie komfortowe, nie męczące.

 

W podróży należy uwzględnić przerwy (mniej więcej co 2-3 godziny) podczas których choć na moment wstaniesz z fotela i trochę pospacerujesz, a także nocleg. Lot samolotem w ciąży nie jest przeciwskazany, jeżeli nie jest to ciąża wysokiego ryzyka (np. ciąża bliźniacza lub gdy ciężarna choruje na nadciśnienie tętnicze.

 

Przed lotem udaj się do lekarza z prośbą o wypisanie adnotacji o braku przeciwskazań do tego typu podróży. Samo miejsce docelowe powinno być niedaleko szpitala z oddziałem ginekologiczno-położniczym, gdzie udzielą Ci pomocy w razie potrzeby. Rozważ także specjalne ubezpieczenie dla kobiet w ciąży, które zapewni Ci odpowiednią opiekę.


Dbanie o siebie będąc w ciąży świadczy o Twojej odpowiedzialności. W tym wyjątkowym czasie musisz zatroszczyć się nie tylko o siebie, ale także i o swoje maleństwo. Często Twoje nawyki i przyzwyczajenia muszą zostać choć trochę zmodyfikowane, co może sprawiać trudności. Jednak za niedługo Twoje wysiłki będą wynagrodzone pierwszym spotkaniem z Twoim zdrowym dzieckiem.

 

2017-06-06