Rozwarcie szyjki macicy i bóle porodowe

Rozwarcie szyjki macicy to niezwykle istotny element misternego zjawiska porodu. W jaki sposób następujące powoli, ale systematycznie rozwarcie wiąże się z nieprzyjemnymi skurczami porodowymi i co cała sytuacja oznacza dla kobiety w trakcie narodzin dziecka?

Czym jest rozwarcie szyjki macicy?

 

Szyjka macicy jest organem, który stanowi połączenie trzonu macicy z pochwą kobiety. Jej rozwarcie oznacza, że dzięki skurczom macica się otwiera i przestaje być szczelna. To regularne skurcze porodowe, które pojawiają się w określonych interwałach czasowych i nazywane są również bólami porodowymi.

 

Chyba każda kobieta w trakcie trwania porodu pragnie, żeby rozwarcie nastąpiło jak najszybciej. Jednak ten proces odbywa się stopniowo i od początku rozwierania, aż do momentu pełnego rozwarcia - czyli około 10 cm - może minąć nawet kilkanaście godzin. Dzięki pełnemu rozwarciu na świecie pojawia się główka noworodka. Bo skurcze mają za zadanie umożliwić pełne rozwarcie ujścia macicy, a następnie pozwolić na wydalenia płodu oraz łożyska. Jednocześnie, należy pamiętać, że jeśli dojdzie do rozwarcia szyjki macicy przed terminem porodu, to może być to poważnym problemem.

 

Jak się mierzy rozwarcie szyjki macicy?

 

Pomimo tego, że porodowe rozwarcie szyjki macicy oceniane jest w centymetrach, to praktyka ginekologiczna pozwala przeliczać rozmiar jej rozwarcia na przestrzeń, którą wypełniają palce, gdzie:

 

  • rozwarcie na szerokość 1 palca – szyjka macicy jest otwarta na 2 cm;
  • rozwarcie na szerokość 2 palców – szyjka macicy jest otwarta na 4 cm;
  • rozwarcie na szerokość 5 palców – pełne rozwarcie szyjki macicy - 10 cm.

 

Co towarzyszy rozwarciu szyjki macicy?

 

Zanim szyjka macicy rozewrze się do połowy, czyli na około 5 cm, kobieta odczuwa początkowo delikatne, potem nieco przybierające na sile skurcze, mniej więcej co 4 do co 10 minut. Trwają około pół minuty, a porównywane są od lekkiego dyskomfortu do mocnych i intensywnych bóli miesiączkowych. Ból wywołany przez skurcze może już wtedy promieniować aż do kości ogonowej.

 

Chociaż odczucia nie pozwolą kobiecie sprawnie wykonywać wtedy jakichkolwiek istotnych czynności, to jednak aktywność jest doskonałą reakcją, która pozwoli z większą lub mniejszą łatwością przejść przez ten etap porodu. Warto skupić się na oddechu, myśleć o czymś przyjemnym i cały czas, o ile to tylko możliwe, zmieniać pozycje, czy nawet poruszać się na nogach.

 

Specjaliści zaznaczają, że osiągnięcie rozwarcia szyjki macicy na 5 cm jest dosyć kluczowe dla odpowiedniej formy kontynuacji porodu. Również według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podejmowanie interwencji w celu sztucznej stymulacji skurczów macicy lub wykonania cesarskiego cięcia należy prowadzić dopiero wtedy, gdy szyjka rozewrze się na 5 cm.

 

Rozwarcie powyżej 5 cm jest jeszcze bardziej odczuwalne, ze względu na moc i intensywność skurczy, które pojawiają się co 2 lub co 5 minut, a mogą trwać nawet ponad minutę. Często pęka pęcherz płodowy i występuje niegroźne krwawienie z pochwy. Skurczom może wtedy towarzyszyć rzadki stolec, mdłości lub wymioty. Wsparcie ze strony położnej jest już bardzo ważnym elementem na tym etapie porodu, bo w okolicach rozwarcia szyjki na 7 cm może nastąpić poważny kryzys emocjonalny rodzącej. Organizm wydziela adrenalinę i przygotowuje się do parcia.

 

Rozwarcie szyjki macicy pomiędzy 8, a końcowe dla porodu 10 cm jest momentem bardzo zintensyfikowanych, długo trwających i męczących skurczy. Jednak to najlepszy dowód tego, że cały proces porodowy zbliża się do szczęśliwego finału.

 

Uzupełnienie omawianych w tym tekście informacji znajdziesz w naszym artykule Rozwarcie szyjki macicy, dojrzewanie szyjki macicy.
 

 

2019-10-29