Symphysis Pubis Dysfunction. Rozejście spojenia łonowego i metody kontrolowania bólu

Symphysis Pubis Dysfunction (SPD) jest to stan, który wywołuje nadmierny ruch spojenia łonowego - albo ku przodowi lub bocznie. Bolesne Symphysis Pubis Dysfunction najczęściej związane jest z ciążą i z porodem. Niektóre szacunki częstości są wysokie i podają, że zjawisko to dotyczy 1 na 50 ciąż.

Uciążliwy ból pojawiający się przy poruszaniu, siedzeniu lub dłuższym staniu. Podczas obracania się w czasie snu, wstawaniu z pozycji siedzącej oraz podczas rozwodzenia kończyn dolnych. Ból miednicy podczas ciąży jest fizjologiczny około 5 miesiąca ciąży. Ale nie jest tak bardzo uciążliwy, jak podczas rozjeścia spojenia łonowego (Symphysis Pubis Dysfunction - SPD) i nie trwa dłużej niż 4 tygodnie.


Jeśli ból nasila się z czasem i przede wszystkim pojawia się w przedniej części miednicy, gdzie znajduje się chrząstka łącząca obie kości łonowe i towarzyszy mu charakterystyczne pieczenie, potrzebna jest konsultacja z lekarzem.


Czasem podczas rozejścia spojenia łonowego przy nieostrożnym poruszaniu się możne również pojawić się zapalenie nerwu kulszowego - rwa kulszowa, która powoduje ograniczenie ruchów i ostry ból.


Jak wygląda leczenie rozejścia spojenia łonowego ?


Nie ma różnicy, gdzie się znajduje pacjentka, ponieważ i w Anglii, i w Polsce leczenie przebiega tak samo. Po zdiagnozowaniu rozejścia spojenia łonowego pacjentka uzyskuje objaśnienie, czym jest ten stan, jak powinna prawidłowo się poruszać oraz zostaje skierowana do fizjoterapeuty, który wskaże ćwiczenia. Polecany jest aquaaerobik oraz relaksujące kąpiele.


Pacjentka dostaje również leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy kodeinę (która może być przepisana kobiecie ciężarnej w dawce 30mg do 60mg, i może być stosowana do 2-4 tygodni przed porodem).


Kobieta z rozejściem spojenia łonowego dostaje również specjalny pas ortopedyczny, przenoszący ciężar brzucha na dół pleców. Pas ten noszony jest w pozycji stojącej lub podczas poruszania się, nie powinien jednak być stosowany, kiedy kobieta ciężarna siedzi. Po pierwsze, jest to niewygodne - a po drugie, kobieta w ten sposób może niepotrzebnie ściskać swoje podbrzusze.


Pas ortopedyczny poprawia samopoczucie kobiecie ciężarnej i namacalne wsparcie przy rozejściu spojenia łonowego. Niektóre kobiety bardzo przeżywają zdiagnozowanie u nich rozejścia spojenia łonowego, ponieważ dowiadują się jednocześnie, że do końca ciąży będą musiały borykać się z bólem, który może też narastać wraz z przybierającym na wadze dzieckiem.


Fizjoterapia i relaksacja bardzo pomaga przy SPD. Wykonywane regularnie ćwiczenia oraz pływanie pomagają w wykonywaniu ruchów bez odczuwania bólu. Potrzebna jest relaksacja, zwłaszcza kąpiele czy po prostu odpoczynek w pozycji leżącej. Zwolnienie z pracy jest też dobrą opcją, zwłaszcza jeśli kobieta ciężarna jest narażona podczas wykonywania obowiązków na pozycję stojącą.


Kobieta z zespołem rozejścia spojenia łonowego powinna również pamiętać o unikaniu obciążeń. Jeśli już musi zrobić zakupy, to najlepiej do sklepu wybrać się z kimś, kto pomoże w noszeniu ciężkich siatek oraz rozłożyć ciężar swoich zakupów tak, aby mieć taką samą ilość kilogramów w obu rękach.


Rozejście spojenia łonowego nie jest przyjemnym stanem, ale jeśli się pojawi u ciężarnej, to nie powinna ona załamywać rąk, ponieważ istnieją metody skutecznie łagodzące uciążliwe objawy. Ciężarna zawsze może uzyskać wsparcie ze strony rodziny, jak też profesjonalistów, którzy są gotowi wytłumaczyć i wesprzeć w nowej sytuacji.

 

2016-06-21