Trzydniówka. Co to tak właściwie jest?

Gorączka trzydniowa (rumień nagły/łagodny, tzw. szósta choroba) to częsta, łagodnie przebiegająca wysypkowa choroba zakaźna niemowląt i najmłodszych dzieci. Popularna „trzydniówka” – rozpoczyna się nagłym wzrostem temperatury do 40°C.

Wysoka gorączka utrzymuje się przez około trzy dni, jednak ogólny stan zdrowia dziecka nie ulega pogorszeniu. W rzadkich przypadkach podczas trzydniówki występuje również lekka biegunka lub podrażnienie dróg oddechowych (kaszel, katar), a także zwiększone rozdrażnienie dziecka.

 

Przebieg gorączki trzydniowej zależy od tego, jak wysoką temperaturę ma dziecko i jak ją znosi. Jeśli jest bardzo wysoka, mogą wystąpić drgawki. Ich pojawienie się zawsze robi na rodzicach ogromne wrażenie (szczególnie gdy zdarza się to pierwszy raz). Mimo to choroba nie jest niebezpieczna i nie daje powikłań. Czwartego dnia gorączka spada i pojawia się wysypka – lekka, plamista, usytuowana przede wszystkim na tułowiu. Najpóźniej po kilku dniach wysypka znika całkowicie, a czasami jest niewidoczna już następnego dnia. Jej wystąpienie oznacza koniec choroby, dziecko wówczas przestaje zarażać.

 

Przyczyną choroby jest wirus opryszczki typu VI i VII (wirus HHV-6 i HHV-7). Źródłem zakażenia jest po prostu chory człowiek, a zakaźność jest duża. Jako że głównym źródłem zakaźnych wirusów są prawdopodobnie dorośli, to stosunkowo często chorują na nią niemowlęta starannie izolowane w domach. Okres inkubacji tej infekcji wirusowej to 5 do 15 dni.

 

Objawy zakażenia występują częściej u dzieci powyżej 6. miesiąca życia, bardzo rzadko po 4. roku życia. Co ciekawe, wirus HHV-6 występuje dość powszechnie, co potwierdza obecność jego przeciwciał u prawie wszystkich dzieci w wieku ok. 4 lat. Warto wiedzieć, że po przejściu choroby nabywa się odporność na owego wirusa na całe życie. Jest to choroba sezonowa - występuje najczęściej jesienią i wczesną wiosną. Ale sporadyczne przypadki mogą pojawiać się w ciągu całego roku.

 

Gdy podejrzewa się u dziecka gorączkę trzydniową, należy wezwać lekarza, który potwierdzi (albo wykluczy) diagnozę. Jego wizyta jest niezbędna, ponieważ podobne objawy może mieć zwykła infekcja albo odra czy szkarlatyna. Leczenie gorączki trzydniowej jest tylko objawowe.  Dla zbicia temperatury można stosować chłodne okłady, a gdy te zabiegi nie skutkują, wówczas należy użyć środków farmaceutycznych o działaniu przeciwgorączkowym.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podstawowym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest paracetamol. Dawki lecznicze paracetamolu uzależnione są od wieku dziecka oraz sposobu jego podania. Leczenie przeciwgorączkowe u dzieci nie powinno być samodzielnie prowadzone przez okres dłuższy niż 2-3 dni. Trzeba podawać dziecku dużo płynów- jeśli nie chce jeść, nie musi, wystarczy, aby dużo piło. Póki trwa gorączka i aż do wystąpienia wysypki, dziecko powinno pozostać odizolowane w domu .

 

 

2020-05-10