Wielka Położna, czyli jaką rolę odgrywa zawód Położnej w Anglii

Kiedy zaczynałam studia położnicze w Polsce, to pewna wykładowczyni powiedziała nam na pierwszych zajęciach: ”Możecie zacząć każdy inny zawód pózniej, jeśli nie czujecie, że bycie Położną jest tym co chcecie robić. Ale zacząć Położnictwo możecie zacząć tylko teraz”.

Przez wiele lat się zastanawiałam dlaczego to powiedziała, skoro studia położnicze można zacząć w każdym wieku? Można. Ale ten zawód wymaga ogromnego poświęcenia, energii oraz czystości umysłu. Ponieważ na studiach nie tylko uczymy się prawidłowej budowy czworoboku Michaelisa, okresów porodu, czy opieki nad noworodkiem.

 

Kobieta która ukończyła studia położnicze potrafi poradzić sobie w wielu stresowych sytuacjach, wie jak ważne są emocje drugiego człowieka, organizuje wszystko w krótkim czasie, w głębokim skupieniu. Bo czas odgrywa wielka rolę w pracy z pacjentami. Wszystko to jest zgłębiane na studiach i dlatego jest ważne, żeby studia położnicze były rozpoczęte wtedy, kiedy kobieta nie ma jeszcze zobowiązań. Takich, jak własna rodzina, kiedy jest się w młodym wieku i wszystkie nauki przychodzą bardzo łatwo.

 

Ponieważ bycie Położną zostaje z nami na zawsze. Jeśli ktoś nie chce więcej pracować z tym zawodzie, to zmiana na inny zawód przychodzi dużo prościej.

 

Tak po latach zrozumiałam swoją wykładowczynię i sądzę, że nie ujęłabym tego lepiej.

 

Jak wygląda zawód położnej w Anglii? Przede wszystkim muszę przyznać że jest dużo bardziej doceniany niż w Polsce. Wspominałam, że to położna prowadzi całą ciążę oraz poród i opiekę nad noworodkiem po urodzeniu w domu.

 

Położna w Anglii cieszy się ogromnym szacunkiem ze strony pacjentek, jak również ich rodzin oraz ogólnie zawód ten uznawany jest przez społeczeństwo za wspaniały.

 

To Położna zyskuje całe uznanie za prawidłowe prowadzenie kobiety i noworodka. W Polsce ciąża jest prowadzona przez lekarza, poród prowadzony przez położną, ale położna jest w cieniu lekarza prowadzącego.
Różnica tkwi w rozwoju społeczeństwa. W Anglii zmiany są wprowadzane dość szybko i Narodowy Fundusz Zdrowia (NHS) przykłada duże znaczenie do jakości opieki, zadowolenia pacjenta. W Polsce te zmiany dopiero są rozpoznawane.

 

Ciężko jest porównywać jakość opieki okołoporodowej pomiędzy Polską i Anglią, ponieważ w Wielkiej Brytanii na siedem łóżek porodowych jest siedem Położnych. W Polsce ilość Położnych jest dużo mniejsza.

 

Położna w Anglii może liczyć na pomoc ze strony Asystentów Położniczych ( Maternity Care Assistant, Maternity Support Worker), którzy zajmują się pacjentką od strony pielęgniarskiej. Jest to pomoc w myciu pacjentki, ścielenie łóżek, czy wspieranie pacjentki podczas porodu.

 

Położna w Wielkiej Brytanii może pracować w szpitalu na sali porodowej, oddziałach położniczych, ginekologicznych oraz na MLU, czyli specjalnych oddziałach prowadzonych tylko przez położne, bez opieki lekarskiej.

 

Położne mają możliwość pracy w Klinikach Prenatalnych, w Klinice Aborcyjnej, w Przychodni oraz jako położne środowiskowe i niezależne położne, które przyjmują porody domowe lub tylko prowadzą opiekę nad ciężarną i pierwszy okres porodu.

 

2016-01-17